Sunday, July 20, 2014

გაკვეთილის თემარატომ იმუხტებიან სხეულები?
საგანიფიზიკა
სწავლების საფეხურისაბაზო
კლასიVIII
მოსწავლეთა რაოდენობა24
განსაკუთრებული მოდგომის მქონე პირთა რაოდენობა0
გაკვეთილის მიზნები და მისაღწევი შედეგები·         დაკვირვების, ანალიზის, დასკვნის გამოტანისა და პრეზენტაციის უნარ-ჩვევების განვითრება.
·         დაკვირვება ელექტრულ ურთიერთქმედებაზე.
·         ატომის აგებულების საფუძველზე სხეულთა დამუხტვის მოვლენის ახსნა.
·         სხეულთა დამუხტვის მიზეზის ახსნა.
ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგები და ინდიკატორებიბუნ.VIII.8
·         ცდების საფუძველზე აკვირდება სხეულთა დამუხტვას, აანალიზებს და აღწერს მათ ურთიერთქმედებას.
·         ახასიათებს დამუხტულ სხეულთა ურთიერთქმედებას.
თანმიმდევრობააუცილებელი წინა ცოდნა:
·         ატომის აღნაგობა, დამუხტული ნაწილაკები.
·         ორგვარი მუხტი
·         დამუხტულ სხეულთა ურთიერთქმედება
აქტივობა 1
ფაზა/გამოწვევა
დამუხტულსხეულთა ურთიერთქმედებისდემონსტრირება(4წთ).
მიზანი: ცდის ჩატარების დაკვირვების აღწერის უნარ-ჩვევების განვითარება.
მოსწავლეები აკვირდებიან როგორ იმუხტებიან სხეულები ხახუნის შედეგად და როგორ ურთიერთქმედებენ დამუხტული ნაწილაკები. ამისათვის იყენებენ შალის ნაჭერს და ქარვის მძივს და ქაღალდის ნაკუწებს.



ფაზა/ცოდნის კონსტრუირება
აქტივობა 2
ჯგუფური მუშაობა

მოსწავლეები იყოფიან სამ ჯგუფად და თითოეულ ჯგუფს ეძლევა დავალება:
პირველი ჯგუფი: როგორია ატომი მთლიანობაში ელექტრული თვალსაზრისით და რა უმცირესი ნაწილაკებისაგან შედგება იგი.

მეორე ჯგუფი: როგორ ურთიერთქმედებან დამუხტული ნაწილაკები და როგორია ატომში ბმული პროტონები, ნეიტრონები და ელექტრონები.

მესამე ჯგუფი: რა შემთხვევაში გადაიქცევა ატომი დადებით ან უარყოფით იონად და შეუძლია თუ არა დამუხტურ სხეულს ნეიტრალური სხეულების მიზიდვა.

მოსწავლეები მუშაობენ ჯგუფებში, ემზადებიან პრეზენტაციისათვის და ირჩევენ პრეზენტატორს

აქტივობა 3
პრეზენტაცია

თითოული პრეზენტატორი წარადგენს ჯგუფის ნამუშევარს და პასუხობს დასმულ შეკითხვებს.
ამის შემდეგ მოსწავლეები იყენებენ ვიტრუალური ლაბორატორიას და ატარებენ ცდას „ბუშტი და სტატიკური მუხტი“ რისი მეშვეობითაც ნათელ წარმოდგენას ქმნიან დამუხტვის პროცესზე, განსხვავებას ხახუნით დამუხტვასა და გავლენით დაელექტროებას შორის.
ფაზა/რეფლექსია
აქტივობა 4
დასკვნითი ნაწილი [Z.G.1] 
მასალის ათვისების ხარისხის შემოწმების მიზნით მოსწავლეებს ურიგდებათ კითხვარები, რომლებსაც ავსებენ ინდივიდუალურად.გ
  1. იცვლება თუ არა სხეულში პროტონების რიცხვი დადებითად დამუხტვისას?
  2. რა განსხვავებაა ხახუნით დამუხტვასა და გავლებით დაელექტროებას შორის?
  3. რატომ მიიზიდა დამუხტული ბუშტი ელექტრულად ნეიტრალურმა კედელმა?

აქტივობა 5
საშინაო დავალება
მოსწავლეებს სახელმძღვანელოდან ეძლევათ საშინაო დავალება:
თემა: რატომ იმუხტებიან სხეულები. გაკვ 4–2
ი. ლორია. ნ. ქემოკლიძე

წერითი დავალება სავარჯიშო
შეფასებაშეფასებისათვის ვიყენებთ რუბრიკებს
  1. პრეზენტაცია
·         თემის გასაგებად წარმოდგენა
·         დასკვნები
·         პასუხები აუდიტორიის შეკითხვებზე
·         ჯგუფური მუშაობა
·         ჯგუფის წევრების ჩართულობა მუშაობის პროცესში
·         ურთიერთმოსმენისა და აზრის გაზიარების უნარი
·         დროის ლიმიტის დაცვა
საკლასო მენეჯმენტი და საგანმანათლებლო რესურსებისახელმძღვანელო, კალმები, თეთრი ფურცლები, შალისა და აბრეშუმის ქსოვილები, ქარვის მძივი. ქაღალდის ნაკუწები, ბუშტები, სავარცხელი, კომპიუტერი.



 [Z.G.1] ეს აქტივობა შევცვალე ბოლოს ფლიპჩარტებზე სმაილების მიკვრით, თავიდან ამ აქტივობას ვგეგმადი, მაგრამ მემგონი სმალილების მიკვრით უფრო ნათლად ცანდა შედეგი და უფრო საინტერესოც იყო. თქვენ რომელიც გინდათ ის აირჩიეთ.

Georgian

Creative Commons License
        1-4       5-6        7-8      9-10
საინტერესო შესავალიტრაფარეტური და უინეტერესოაცდილობს დააინტერესოს აუდიტორიასაინტერესოდ არის მოწოდებულიმოძიებული აქვს დამატებითი მასალა, რაც მას ეფექტურს ხდის

თემის გასაგებად წარმოდგენა
დარღვეულია ლოგიკა და უინტერესოანაწილობრივ გასაგებია დაგანმარტებას მოითხოვსლოგიკურადაა აგებული, შეინიშნება მცირედი ხარვეზებითემა ლოგიკურადაა აგებული, წარმოდგენილი საკითხები ნათელი და გასაგებია

საუბარი
დაბნეულია და გაუგებრად საუბრობსხშირად ჩერდება და იმეორებს ერთსა და იმავესგამართული და გასაგებიაგამართული და გასაგებია. საუბრობს დარწმუნებით

დასკვნები
არ არის გაკეთებულიდასკვნები გაუმართავი და ულოგიკოალოგიკურია და კარგად არის ჩამოყალიბებული, თუმცა მცირედი ხარვეზებითლოგიკურია,  კარგად არის ჩამოყალიბებული და ორიგინალურია


თვალსაჩინოების გამოყენება
არ იყენებსიყენებს მცირედსიყენებს ლაბორატორიას, ქმნის ნათელ წარმოდგენას დამუხტვის პროცესზეიყენებს ლაბორატორიას, რის საშუალებითაც ნათელ წარმოდგენას ქმნის დამუხტვის პროცესზე, განასხვავებს ხახუნით დამუხტვას და გავლენით დაელექტროვებას
პასუხები აუდიტორიის შეკითხვებზეუჭირს პასუხის გაცემაპასუხები არ არის გამართულითითქმის ყველა კითხვას პასუხობსპასუხობს ყველა კითხვას


1.მოცემული მუხტით გაცილებით დიდი მუხტის მიღება
2.შევაგროვოთ ისეთი სახის ინფორმაცია, რომელიც დაგვეხმარება აღნიშნული საკითხის უკეთ დანახვაში. ინფორმაციას   მოვიპოვებთ წიგნებიდან, ინტერნეტიდან
3.მიზანი--კვლევითი  უნარ-ჩვევების  განვითარება
თანამშრომლობის უნარის განვითარება
მოცემული  მუხტით გაცილებით დიდი მუხტის  მიღება
4. მონაწილეთა ასაკი--14 წელი
5.ხანგრძლიობა--45 წუთი
6.მოსალოდნელი შედეგები--მოცემული მუხტით გაცილებით დიდი მუხტის მიღება
7.საჭირო  ძირითადი  რესურსები---იზოლატორზე დამაგრებული  დამუხტული  a  სფერო,  ლითონის ღრუ  b  სფერო,  პატარა  c  გამტარი  ბურთულა  რომლის  სახელური  იზოლატორითა   და  აბრეშუმის  ძაფზე  დაკიდებული  ქაღალდის  ჰილზა
8. ა.B.სფეროს მახლობლად  ჩამოვკიდოთ  ქაღალდის  ჰილზა
ბ.იზოლატორით დავიკავოთ  C ბურთულა . მივუახლოოთ  A  სფეროს  C  ბურთულა  გავლენით  დაიმუხტება
გ. შევეხოთ  თითით  C  ბურთულას.  ბურთულა  უარყოფითად  დაიმუხტება
დ. ავიღოთ  თითი  ბურთულიდან. იგი უარყოფითად  დამუხტული  დარჩება
ე.C.ბურთულა შევიტანოთ  B  სფეროს  შიგნით  და შევახოთ  მის  შიგა ზედაპირს. Cბურთულის  მთელი  მუხტი  გადაეცემა  B  სფეროს  მუხტი  განაწილდება  სფეროს  გარე  ზედაპირზე  B  სფერო დაიმუხტებაუარყოფითად. იგი  მიიზიდავს ქაღალდის  ჰილზას.ძაფი  შვეულიდან  გადაიხრება
 ვ.C ბურთულა  A  სფეროს  მეშვეობით  ისევ  დავმუხტოთ  გავლენით  და  მისი მუხტიკვლავ  გადავცეთ  Bსფეროს.  ძაფის  შვეულიდან  გადახრის  კუთხე  გაიზრდება,  რაც  B  სფეროს  მუხტის  გადიდების  დამადასტურებელია
8. აღნიშნული  ოპერაცია  რამდენჯერმე  გავიმეოროთ  და  B   სხეულზე  მივიღებთ  მუხტს,რომლის  მოდული  გაცილებით  მეტი  იქნება  A  სხეულის  მუხტზე.
9.ეროვნულ  სასწავლო  გეგმასთან  კავშირი--ფიზ.VIII.7. მოსწავლეს  შეუძლია მარტივი ელექტრონული  მოვლენების  კვლევა